Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eminem

1. 3. 2007

Eminem, vlastním jménem Marshall Bruce Mathers III, se narodil 17. října 1972 v St. Joseph nedaleko Kansas City. Dětství neměl příliš šťastné: Matce Debbie Mathers-Briggs se narodil v 17-letech a otec během několika měsíců odešel, takže žil sám s mámou a později s mladším bratrem. Matka se živila jako prostitutka a byla závislá na drogách. Proto vyrůstal u strýce Ronalda, který ovšem zemřel na předávkování heroinem. Celé dětství se neustále stěhoval mezi Detroitem a Kansas City, měnil školy a špatně si hledal kamarády. "Matka mě s sebou tahala jako pytel mouky. Byl jsem pro ní jenom obtížné břemeno, kterého se nikdy nezbaví. Byl jsem bastardem, kterého bylo možno týrat, protože neměl žádné přátele. Holkám jsem se nelíbil. Žádná mě nechtěla" "Moje nejstarší vzpomínka je znásilnění ošetřovatelky v 5-ti letech ... jí bylo 15."

Ve dvanácti se konečně usadili ve Warren v Michiganu. Ani tam se ale nedokázal najít přítele a měl problémy se studiem (střední školu nedokončil) a vystřídal několik zaměstnání. Únik našel právě v rapu. "Rapování pro mě bylo duševním a sociálním bojem o přežití. Mám v sobě divoký vztek a ten ze sebe zvracím ve svých rýmech."

Později se seznámil s Kimberly a 25.prosince 1995 se jim narodila dcera Haillie Jade Scott. "Svoji práci dělám jenom pro ni. Momentálně vydělávám spoustu peněz a dávám je na její vzdělání. Měla by něco se svým životem udělat a nikdy neměla být závislá. Chci na ni jednou být hrdý, ale nebudu ji nijak nutit." V roce 1996 vydal debutové nepříliš úspěšné album Infinite. Eminem si z toho ale nic nedělal: "Infinite bylo vlastně na zkoušku, abych si ujasnil, jak chci hrát, o čem chci mít texty a jak bych se chtěl prezentovat. Cítil jsem, že Infinite je předehra, která to všechno odstartuje, bod od kterého se bude vše vyvíjet."

O rok později vyhrál v freestyle rapové soutěži Rap Olympics Los Angeleského rádia a tak se mu podařilo dát svoje demo Interscope Records. Následoval radiový debut ve světoznámé Wake Up Show, kde Eminem pronesl pár potrhlých frází. "Cítil jsem to jako tu pravou chvíli. Čas pro mě, čas, kdy se můžu projevit.Chtěl jsem z toho vytěžit co nejvíc. Bral jsem to tak, že je to moje životní příležitost a podle toho, co tam řeknu se bude odvíjet má další kariéra." Potom si ho všiml Dr.Dre z N.W.A a začal s ním spolupracovat. "Byla to čest slyšet z úst Dr.Dre že se mu líbí moje práce. Když sem vyrůstal byl sem jedním z největších fanoušků N.W.A., včetně nandavání slunečních brýlí a koukání do zrcadla, chtěl jsem být Dr.Dre, chtěl jsem být Ice Cube. Je to největší hip-hopový producent vůbec."

Em si vymyslel Slima Shadyho, špatnou část své osobnosti, naplněnou všemi špatnostmi. Poté vydal roku 1997 album Slim Shady EL a 23. února 1999 Slim Shady LP. "Neměl jsem co ztratit, ale něco jsem mohl získat. Když natočím desku pro sebe, pro moje uspokojení, potom budu mít vždycky úspěch. Minimálně u sebe. A jestli ne, tak to mí producenti jednoduše zabalí a zapomenou na celýho Slima Shadyho. Ale já jsem prostě natočil něco, co jsem chtěl já. Co jsem já chtěl slyšet. EP Slim Shady je pro každýho, kdo na mě kdy měl ňáký kecy." Album mělo obrovský úspěch a brzy se stalo nejprodávanějším albem. Získal za něj ocenění Grammy pro nejlepší rapové album a také pro nejlepší rapový výkon za singl My Name Is.

Em brzo objevil i stinné stránky slávy: "Strašně mi chybí, že už se nemůžu volně pohybovat. Doma je park, ve kterém jsem dříve hrál basketbal. Dneska se tam nemůžu ukázat bez toho, aby někdo neustále nechtěl autogram - a to ti samí lidé, se kterými jsem dříve byl v jednom týmu. To je hnusný. Takže potom si necháš postavit vlastní basketbalové hřiště za vysokými zdmi jenom proto, abys mohl dělat to na co máš chuť. Nemáš jinou šanci - takže drž hubu a vyrovnej se s tím."

Tento kontroverzní rapper má velmi bouřlivý život, několikrát byl zatčen za několik potyček a nošení zbraní. Během roku se oženil s Kimberly, se kterou ale už dlouho bydlel. V září ho jeho matka zažalovala o 10 milionů dolarů za to,že ji pomluvil na posledním albu, ale hned navrhla, že ji stačí dva. Eminem se však rozhodl pro soud.

V roce 2000 vydal album Marshall Mathers LP, které bylo podobně úspěšné: Během prvního týdne se prodalo kolem 2 milionů nahrávek a stalo se tak nejrychleji prodávaným rapovým albem v historii. Za singl Real Slim Shady získal ocenění MTV pro nejlepší videoklip roku a nejlepší mužské video. Opět získal cenu Grammy pro nejlepší rapové album a nejlepší rapový sólový výkon. Kritikové vesměs album pochvalovali díky jeho ironii, ostrosti a kousavosti, ale Em na to reagoval: "... co se kritiků týká, mým písním prostě neporozumí, ani nebudou chtít rozumět, i kdybych jim je den a noc vysvětloval, nepochopili by je."

Album ale vyvolalo díky svému obsahu mnoho debat, neboť obsahovalo mnoho obrazového násilí a protihomosexuálních nadávek. Sdružení homosexuálů a lesbiček proti pomluvě (GLAAD) protestovalo proti podpoře Eminema stanicí MTV při předávání cen MTV Music Awards. Stejně tak nebyla spokojena ani Kimberly, protože se stala předmětem několika Emových písní, hlavně písně Kim. V červnu 2000 byla hospitalizována po pokusu o sebevraždu. O měsíc později Eminem podal návrh na rozvod, ale Kim chtěla 10 miliónů a plnou péči o Hailie. Eminem na to nakonec přistoupil, i když, jak říká, já pro něj Hailie nejdůležitější na světě.

V roce 2002 vydal své poslední album The Eminem Show a za účelem zmařit pokusy internetových pirátů distribuoval toto album zdarma. Stejný rok si také zahrál ve filmu 8 Mile.